200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Ampul

Filtreleme ölçütü

Fiyat

Fiyat

  • ₺9,00 - ₺150,00

Tasarruflu ampul ve diğer ampul çeşitlerine Sepetfy üzerinden ulaşabilir, seçeneklere göz atabilir aynı zamanda hemen satın alabilirsiniz!

46 adet ürün var.

Toplam 46 üründen 1-18 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

Philips EconomyTwister 12W...

Philips EconomyTwister 12W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 15W...

Philips EconomyTwister 15W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 15W...

Philips EconomyTwister 15W Sarı Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 20W...

Philips EconomyTwister 20W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 20W...

Philips EconomyTwister 20W Sarı Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 23W...

Philips EconomyTwister 23W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips Tornado 32W Beyaz...

Philips Tornado 32W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺62,90
Philips EconomyTwister 23W...

Philips EconomyTwister 23W Sarı Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 5W...

Philips EconomyTwister 5W Sarı Işık E14 İnce Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 8W...

Philips EconomyTwister 8W Beyaz Işık E14 İnce Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 8W...

Philips EconomyTwister 8W Sarı Işık E14 İnce Duy

Fiyat ₺14,90
Philips EconomyTwister 12W...

Philips EconomyTwister 12W Beyaz Işık E14 İnce Duy

Fiyat ₺14,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 6-40W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺25,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 9-60W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺25,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 9-60W Sarı Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺25,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 9-70W Beyaz Işık E27 Normal Duy

Fiyat ₺25,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 10.5-70W Sarı Işık E27 Normal...

Fiyat ₺25,90
Philips Essential Led Ampul...

Philips Essential Led Ampul 14-100W Beyaz Işık E27 Normal...

Fiyat ₺25,90

Ampul

Ampul, elektrik yardımı ile aydınlatma sağlamak amacı ile kullanılan bir gereçtir. İlk ampul 1880’li yıllarda icat edilmiştir. İlk ampuller içerisinde akkor denilen teller ile ısı ve ışık yayan ters armut şeklinde olan ampullerdir. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ile bu ampuller de gelişim yoluna gitmiştir. Bu gelişim tasarruf yoluna gitmekle olmuştur. İlk ampul modelleri fazla elektrik kullanması ve harcamaların yüklü miktarlara ulaşması ile araştırmalar ve geliştirmeler hız kazanmıştır. Tasarruflu ampul olarak adlandırılan modeller daha az elektrik kullanımı sağlar. Bunun dışında ampuller sadece sarı ışık değil beyaz ya da diğer renklerde ışıklı olanlar da vardır. Bunun yanı sıra bazı ampuller tüm renkleri içerisinde barındırabilir. Bu da LED teknolojisi ile mümkün olur. Bir kumanda yardımı ile renk değişimi sağlamak mümkündür. Öte yandan her ampul aynı enerji ile çalışmaz. Her biri değişik watt’lara sahiptir. Bazı ampullerdeki wattlar ve ampulün yaydığı renk insan gözü için zararlı olabilir. Bu nedenle gün ışığı ve düşük ayarlı ampuller üretilir.

Ampul Modelleri

Günümüzde ampul çeşitleri oldukça fazladır. LED ampuller, halojen ampul ve tasarruflu ampuller bunlara örnek olarak gösterilebilir. İlk ampuller telli yani filament ampul olarak bilinir. Bu ampullere akkor ampul de denir. İçerisinde bulunan bir tel yardımı ile akım meydana getirilir ve yaydığı bir gaz ile ışık saçar. Bu ampul modelinin ısınması ve fazla enerji tüketmesi sonucunda tüketimi azaltılmıştır. Diğer bir model olan halojen ampul ise akkor ampulün daha gelişmiş halidir. Çalışma prensibi akkor ampule benzerdir. İçinde bulunan gazlar sayesinde kimyasal reaksiyon oluşur ve ışık üretir. İçerisinde halojen gazların bulunmasından dolayı ismi halojen ampuldür. Bu ampulün akkor ampulden farkı ise, içerisinde bulunan gazlarda değişim yapabilmek yani ışığın şiddetini ayarlayabilmektir. Bu ampuller de enerji tasarrufu kategorisine girmez. Fazla enerji tüketiminden dolayı fazla tercih edilmez. Bir diğer model ise, tasarruflu ampuller yani floresan lambalardır. Daha az elektrik enerjisi ile daha fazla ışık yaymaya yardımcı olan bu model kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilir. Diğer bir model olan LED ampuller ise üzerinde hala araştırma ve geliştirmelerin sürdüğü bir modeldir. LED ampuller bütün modeller arasında en az enerji harcayan ampul modelidir. Bunun yanı sıra uzun ömürlü olması dolayısı ile kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilir. Bunların yanı sıra LED ampullerde civa veya halojen gazlar bulunmadığı için çevre dostu kategorisine girer. Öte yandan, diğer ampul modellerine nazaran karbondioksit salımı yapmaz. İçerisinde gaz bulunmamasından dolayı daha farklı şekillerde de kullanıcılara sunulabilir. Klasik armut modelli ampullerin yerine uzun şerit LED ampullerin kullanımı ev dekorasyonu ve mimarisine de oldukça fazla seçenek katar. Kullanım alanları sadece ampul ve şeritle sınırlı değildir. Bunların yanı sıra projektör, panel, spot ve tavan armatürleri gibi farklı alanlarda kullanıma uygun bir modeldir. Bu noktada tek ampulden alınan ışık seviyesinin yükselmesi söz konusudur. Tek merkezden fazla ışık yayımı yerine birçok küçük merkezden halojen ışık yayımı hem insan gözünün sağlığı için hem de estetiklik açısından daha kullanışlıdır.

Ampul Fiyatları

Ampul fiyatları ampullerin taşıdığı özelliklere göre değişkenlik gösterir. Son teknoloji sayesinde üretilmiş olan ampul modelleri diğer modellere göre farklı fiyatlara sahip olabilir. Işığın şiddetinin ayarlanabiliyor olması ve renk seçenekleri de ampulün fiyatlarını etkileyen faktörlerden biridir. Ampulün modeli, kullandığı güç, yapısal şekli de fiyatlara etki eder. Örneğin; projektör ya da panel ampul modelleri daha büyük oldukları için şerit ampullere göre daha yüksek fiyatlıdırlar. Fiyatlara etki eden bir diğer faktör ise ampullerin duylarıdır. Duy bir ampulün elektrik akımını sağlayan araçtır. E27 ampul standart olarak bilinen ampul duyu modelidir. Kısacası duylar ampulün alt kısmında bulunan metal kısımdır ve ampulün sabitlenmesini sağlar. Duyları Thomas Edison icat ettiği için isminde e kısaltması kullanılır. Ayrıca bu duylara Edison vidası da denilir. Bu duylar enerji akımını sağladıkları için, yüksek sıcaklık oluşabilecek ortamlarda sıcaklığa daha fazla dayanıklı olan seramik duylar tercih edilir. Bu da fiyatlara etki eden bir diğer faktördür.

Ampul Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcılar ampul tercihi yaparken alacakları ampulü kullanacakları alana göre seçmelidirler. Kullanım alanlarına göre ampul özellikleri de değişim gösterir. Endüstri alanında kullanılacak ampuller ile evlerde kullanılacak ampuller farklı özelliklere sahiptirler. Bu özelliklerden ilki ise ampul duylarıdır. Standart ölçüdeki E27 ampullerin yanı sıra daha ince olan E14 ampuller farklı alanlarda kullanılır. Bazı ampul modelleri yüksek enerji alanlarında kullanıldığı için koruma sağlayan yapılarda olmalıdır. Seramik uçlar ve gaz bulunmayan ampuller bunlara örnek olarak gösterilebilirler. Bunun yanı sıra ampullerin uzun ömürlü olması kullanıcıların yararına olan bir özelliktir. Düşük güç kullanımının yanı sıra yüksek performans sağlayan modeller de kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilir durumdadır. Evlerde kullanılan ampullerin tasarruflu modeller olması ve ev bütçesine fazla zarar vermemesi de dikkat edilen özellikler arasındadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise, ampulün avizeye gerek duymaksızın estetik bir dış görünüşünün olmasıdır. Günümüzde LED ampuller daha estetik oldukları için daha fazla tercih edilen modellerdir.