200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Antifiriz

Filtreleme ölçütü

Stok durumu

Stok durumu

Fiyat

Fiyat

  • ₺49,00 - ₺250,00

Aracınız için tercih edebileceğiniz en iyi antifiriz seçeneklerini Sepetfy'da bulabilir ve araç sağlığı için seçtiğiniz antifirizi hemen satın alabilirsiniz!

7 adet ürün var.

Toplam 7 üründen 1-7 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

Sepetfy 3 Lt. -40°C Kırmızı...

Sepetfy 3 Lt. -40°C Kırmızı Antifiriz

Fiyat ₺59,90
Sepetfy 3 Lt. -40°C Yeşil...

Sepetfy 3 Lt. -40°C Yeşil Antifiriz

Fiyat ₺59,90
Sepetfy 3 Lt. -40°C Mavi...

Sepetfy 3 Lt. -40°C Mavi Antifiriz

Fiyat ₺59,90
6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C...

6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C Kırmızı Antifiriz

Fiyat ₺249,90
6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C...

6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C Yeşil Antifiriz

Fiyat ₺249,90
6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C...

6 Adet Sepetfy 3 Lt. -40°C Mavi Antifiriz

Fiyat ₺249,90
Sepetfy 1,5 Lt. -74°C Süper...

Sepetfy 1,5 Lt. -74°C Süper Kırmızı Antifiriz

Fiyat ₺49,90

Antifiriz

Daha çok otomobil motorlarında kullanılan antifriz, radyatör suyunun kışın 0 derece ve sıfırın altındaki hava sıcaklarında donmasını önlemek için suya katılan bir kimyasaldır. İçeriği itibariyle uçucu bir madde olduğu için antifriz kapağının mutlaka kapalı olması gerekir. Glikol gibi alkol türevleri ideal bir antifrizdir. Bunun yanı sıra antifriz otomobilinizi kış aylarında daha rahat kullanmanız için gerekli bir ihtiyaçtır. Aracınızın soğutma sistemini ve radyatörünü paslanma ve kireçlenmeden korumak için kullanılan antifriz normalde renksiz olmasına rağmen piyasada bulunan bazı markalar formül itibariyle renkli boya içerir. Bunun sebebi eğer bir yerde sızıntı varsa renkten dolayı anlamak içindir. Antifriz türüne göre donma noktasında değişiklikler olabilir. Antifriz, suyun donma noktasına göre daha düşük bir sıcaklıkta donar. Bu yüzden su ile karıştırılan antifriz suya göre daha düşük bir donma sıcaklığı sağlar. Bu sebeple antifrizi su ile karıştırırken suyun miktarını doğru ayarlamakta fayda vardır. Antifriz suyu içerisindeki su miktarı % 70’i aşarsa aracınızın motorunda donma tehlikesi oluşur. Eğer su miktarı % 30’un altına düşerse ise motorun hararet yapması gibi sorunlar oluşur.

Antifriz Modelleri

İçerik itibariyle iyi bir çözelti olan antifriz kış aylarında aracınızın motorunun donmasını önlediği gibi radyatörün pas tutması ve kireçlenmesi gibi sorunların da önüne geçer. Antifrizin otomobillerdeki tek kullanım alanı motordaki radyatör suyunu soğuk hava şartlarında donma riskinden ya da radyatörü pastan korumakla sınırlı değildir. Otomobilin ön ve arka camlarının temizlenmesinde cam suyunun içerisine karıştırılarak özellikle kış aylarında donmayı önler. Yaz aylarında normal şebeke suyu kullanılsa da kışın donma riskine karşı antifrizli cam suyu kullanmak gerekir. Fakat cam suyuna koyulacak antifriz miktarı da önemlidir. Eğer doğru miktarı tutturamayıp az bir miktar antifriz kullanırsanız ya da piyasada kullanılan iyi olmayan bir markayı tercih ederseniz gene etki etmeyeceği için cam suyunuz donabilir. Bu yüzden cam suyunuza antifriz koymanız gereken kış aylarında yaşadığınız yerin kış ayındaki soğukluğu kadar cam suyuna karıştırılacak antifrizin miktarı ve markası da önemlidir. Motoru soğuktan koruduğu bilinse de motoru sadece soğuktan değil aşırı ısınmadan da koruyan antifrizin piyasada pek çok marka tarafından üretilen modelleri mevcuttur. Antifrizler genelde kaç kiloluk satıldığına göre ürün gruplarına ayrılsa da içeriği itibariyle sıralandıkları da görülür. Piyasadaki antifrizler inorganik, organik, hibrit organik, nitritli organik olmak üzere içerik bakımından birbirinden ayrılır. Piyasadaki antifrizler normal antifrizlerden renk konusunda ayrılır. Kırmızı organik antifriz ya organik ya da nitritli organik içeriğe sahip antifrizdir. Piyasada tercih edilen bir antifriz modeli olan kırmızı organik antifiriz piyasada en iyi antifriz olarak da bilinir. Diğer renklere oranla daha düşük donma noktasına sahip olan kırmızı organik antifriz kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde kullanılır. Dizel motora sahip ya da LPG’li araçlara özellikle tavsiye edilen bu antifriz organik ise 5 yıllık bir korumaya sahiptir. Nitritli organik antifrizler de kırmızı pembe renklidir. Organik antifrizin içerisine nitrit ve molibden eklenmesiyle üretilen bu antifrizleri daha çok iş makineleri ya da büyük araçlarda kullanılır. Aslında antifriz renklerini belirleyen bir faktör de otomobilin üretim yeridir. Mesela Japonya’da üretilen araçlarda kırmızı renkteki antifrizleri kullanırken Avrupa ve Uzakdoğu menşeli otomobiller kırmızı ve mavi renk antifriz kullanır. Amerika kökenli otomobillerde ise antifriz rengi yeşil ya da turuncuya dönüşür.    

Antifriz Fiyatları

Otomobiller için olmazsa olmaz bakım ürünlerinden birisi olan antifrizlerin piyasada pek çok marka ve modeli mevcuttur. Antifriz fiyatları da yine markaya, antifrizin kullanılacağı aracın markası ve modeline, yaşadığınız yerin soğukluğuna, antifrizin içeriğine göre değişiklik gösterir. Antifriz fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de antifrizin miktarıdır. Mesela aynı markaya ait 3 lt antifiriz ile 1 litrelik antifrizin fiyatı eşit olmaz. 3 litrelik antifrizin kullanım ömrü daha uzun olacağı için fiyatı 1 litrelik antifrize oranla daha farklı olur. Antifrizin rengi içeriğinden kullanılacağı marka ve modele kadar belirleyici bir faktör olduğu için fiyata etki eden en önemli faktörlerin başında gelir. Örneğin; otomobiliniz için marka ve modele uygun herhangi bir antifrizi seçebilirsiniz. Ama antifriz sadece otomobil değil iş makinesinden otobüse kadar pek çok motorlu taşıtta tercih edilen bir üründür. İş makinesi gibi büyük araçlarda daha yüksek koruma için nitrit içerikli antifrizler tercih edilir ve nitrit içerikli antifrizler karışım çözeltiler olduğu için fiyat itibariyle diğer antifrizlerden farklıdır.  

Antifriz Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Otomobil için önemli bir bakım ürünü olan antifrizi seçmeden önce ürünlerin özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer yeni araç almışsanız ve ilk defa antifriz kullanacaksanız antifrizi seçmeden önce mutlaka aracınızın marka ve modeline dikkat etmeniz gerekir. Antifriz seçmeden önce bilmeniz gereken detayların başında motorunuzun yapımında kullanılan malzeme gelir. Antifriz seçiminizi motorun malzemesine göre yaparak hem motoru daha uzun süre kullanırsınız hem de rahat bir sürüş yaşayabilirsiniz. Eğer antifrizi su ile karıştırarak kullanacaksanız yaşadığınız yerdeki suyun sertlik derecesine uygun oranlama yapabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde suyun sertlik derecesi düşükse ve aracınızı da sık kullanıyorsanız inorganik içerikli, yeşil renkli antifrizleri tercih etmenizde fayda vardır. Ama yaşadığınız yerde suyun sertlik derecesi yüksekse inorganik içeriğe sahip bir antifriz yerine kırmızı, pembe renkli organik veya hibrit organik içerikli antifrizler sizin için daha iyi bir seçim olur. Aracınızı kullanım sıklığına, yaşadığınız yerdeki soğukluk şartına göre de antifriz tercihi yapabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde kışlar şiddetli geçmiyorsa antifriz 1 lt tercih etmek daha avantajlıdır.