200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Saksı & Toprak

Filtreleme ölçütü

Marka

Marka

Fiyat

Fiyat

  • ₺3,00 - ₺45,00

Saksı çeşitleri ve ihtiyacınız olan boyuttaki saksılara Sepetfy üzerinden ulaşabilirsiniz, fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz!

4 adet ürün var.

Toplam 4 üründen 1-4 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

Torf Saksı Fide ve Çiçek...

Torf Saksı Fide ve Çiçek Toprağı (4000 Gr.) x 5 Paket

Fiyat ₺44,90
Torf Saksı Fide ve Çiçek...

Torf Saksı Fide ve Çiçek Toprağı (4000 Gr.)

Fiyat ₺9,90
Klasik Ekonomik Bahçe...

Klasik Ekonomik Bahçe Balkon Çiçek Fide Saksı

Fiyat ₺3,50
Klasik Ekonomik Uzun Balkon...

Klasik Ekonomik Uzun Balkon Çiçek Fide Saksı

Fiyat ₺9,90

Saksı ve Toprak

Yaşam alanını güzelleştiren unsurlardan biri olarak bitkiler akla gelir. Evde, iş yerlerde veya çalışma mekanlarında ortama renk katan bitkiler hem dekoratif amaçlı kullanılabilir hem de kişilerin iyi hissetmesini sağlayan bir özelliği bulunur. Farklı ortamlarda kullanım özelliklerine göre farklı bitkilerin yetiştirilmesi söz konusu olabilir. Bu noktada bitki türüne uygun saksı kullanımı önem taşır. Örneğin, dekoratif amaçlı balkonlarda ya da cam kenarlarında yetiştirilen bitkiler daha küçük saksılı bitkiler olabilir. Örneğin, menekşe bu şekilde bakılabilecek çiçekli bir bitki türü olarak düşünülebilir. Bu bitkiye uygun küçük ve fazla derin olmayan bir saksının kullanılması uygun olabilir. Benzer şekilde, ofislerdeki kullanımları açısından tercih edilen Bonsai ağacı olarak bilinen bitkiler bulunur. Bu bitkiler için ise saksının daha büyük ve derin olması önemli olabilir. Ayrıca bitkilerin yetişme şartları açısından etkili olan diğer bir unsur ise toprak olarak ön plana çıkar. Toprağın bitkinin köklerinin tutunması ve bitkinin gerekli besinleri toprak aracılığıyla sağlaması açısından önemli özellikleri bulunur. Bu noktada da tercih edilecek bitkiye uygun bir seçim yapmak önem kazanır.

Saksı Seçenekleri

Evlerde veya iş yerlerinde yetiştirilmesi açısından elverişli olan bitkiler olarak, begonya, orkide, menekşe, sukulent gibi bitkiler düşünülebilir. Bu bitkilerin farklı saksı çeşitleri bulunur. Örneğin, orkide bitkisinin boyunun uzamaya elverişli bir bitki olması tercih edilecek saksının daha derin olmasını gerektirebilir. Aynı zamanda tercih edilen saksıda bitkinin çiçeklerinin ve gövdesinin destek olarak dik durmasını sağlamak amacıyla küçük bir tahtaya bağlanması söz konusu olabilir. Bu tahta aracılığıyla bitkinin gelişimi daha sağlıklı bir şekilde sağlanabilir. Balkonluk saksı olarak kullanılan saksıların balkondaki mevcut alana göre tercih edilmesi gerekebilir. Bu açıdan bitkilerin gerekli güneş ışığını almasını sağlayacak noktalar tercih edilebilir. Ayrıca şeffaf, toprak ve plastik olmak üzere farklı saksı modelleri bulunur. Kimi bitkilerin şeffaf saksılarda yetişmesi gerekirken, kimi bitkiler için plastik saksılar da yeterli olabilir. Bitkinin gelişebilmesi için kullanılan saksının bitkiye uygun olması önem taşır. Bir başka açıdan kullanılan toprağın çok ıslak olmaması ve gerekli zamanlarda nemliliğini koruyacak şekilde bitki için sulanması önemli unsurlar olarak düşünülebilir. Bu açıdan da farklı bitkilerin farklı sulama ihtiyaçları bulunur. Örneğin, orkide bitkileri çok fazla sulamaya ihtiyaç duymadan yaşayabilir. Taşlı topraklarda yetişmesi mümkün olabilir. Bu açıdan bitkilerin gelişebilmesi için toprak özellikleri önem taşır. Bu noktada bitkinin köklerini iyice incelemeniz ve tomurcuklu olan bitkileri tercih etmeniz bitkinin sağlıklı olduğunu gösteren özelliklerden birkaçı olarak düşünülebilir. Eğer evinizin daha çok iç kısımlarında bakmak istediğiniz bir bitki arıyorsanız begonya tercih edebilirsiniz. Yaz mevsimi geldiğinde renk renk çiçek açan bu bitki ile odanızı renklendirebilirsiniz. Eğer daha küçük bir alanda bakmak istediğiniz bir bitki düşünüyorsanız sukulent, küçük saksısı ile yer kaplamaz ve bakımı görece kolay olan bir bitki olarak tercih edilebilir. Diğer bir açıdan geniş bir alanda muhafaza edebileceğiniz bitkileriniz varsa daha büyük saksıdaki bitkileri tercih edebilirsiniz. Kauçuk çiçeği gibi geniş yapraklı bitkiler bu açıdan tercih edebileceğiniz bir bitki olabilir. Ancak bu noktada bitkinin yer kaplamasının yanında iç veya dış mekana uygun bir bitki olup olmadığına dikkat etmek gerekebilir.

Saksı Fiyatları

Bitki çeşidine uygun olarak tercih edilen saksıların, plastik, seramik, toprak veya ahşap olması gibi materyal özelliklerine göre fiyatlarının farklılaşması söz konusu olabilir. Bu noktada seramik veya toprak olarak kullanılan saksıların plastik veya ahşap seçeneklerine göre daha yüksek fiyatlı olduğu görülebilir. Bu noktada kullanılan bitkiye göre saksı fiyatları açısından farklı ürünlerin karşılaştırmasını yapmak önemli olabilir. Bu açıdan sayfamızı kullanarak ürünlerin saksılarının özelliklerine göre inceleme yapabilirsiniz. Ayrıca kullanılacak bitkinin toprağına göre de saksının ebatı değişiklik gösterir. Kauçuk gibi büyük bitkilerin saksı genişliği olduğu gibi içindeki toprak miktarı da yüksek olabilir. Bu açıdan da bitkinin saksının yanında toprak özelliklerini de değerlendirmek önemli olabilir. Örneğin, bazı bitkiler için toprak 5 kg olarak tercih edilirken, sukulent gibi küçük bitkilerde toprak miktarı daha az olur. Bu durumda bitki saksılarını seçerken fiyat açısından dikkate alınabilir. Ayrıca materyal özelliklerinin yanında bitkilerin gelişebilmesi açısından bazı özelliklere dikkat edilmesi önem taşır.

Saksı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Ortamlara renk katan ve yaşam enerjisi veren bitkileri yetiştirmek için seçilen saksının özellikleri önemli bir role sahip olabilir. Bu açıdan saksıları iyi tanıyabilmek için belirli incelemeler yapabilirsiniz. Örneğin, öncelikle bitkilerin özellikleri farklı olduğu için saksıları da birbirinden ayrı ve farklı olur. Orkide bitkileri şeffaf saksıda yetişebilirken, kauçuk bitkisi çok daha derin ve plastik saksılarda yetişebilir. Diğer bir açıdan saksının kalite özelliklerine dikkat edilebilir. Materyal açısından dayanıklı olan ve çabuk kırılmayacak çeşitler tercih edilebilir. Diğer bir açıdan bitkilerin sulama özelliklerine göre saksının delikli olması önemli olabilir. Böylece bitki fazla su almayarak bitkinin çürümesi önlenebilir. Ayrıca saksının güneş alabilen bir yerde bulunması da önemli olabilir. Benzer şekilde saksılar için ortamlarda dekoratif amaçlı bir kullanım söz konusu olduğu için göze hitap edecek ve kullanıcıyı memnun edecek tasarımda renkler tercih edilebilir. Bu açıdan sayfamızı inceleyerek farklı modeller hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.