200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Tırmık

Filtreleme ölçütü

Fiyat

Fiyat

  • ₺14,00 - ₺15,00

Bahçeniz için gerekli olan tırmık çeşitlerine Sepetfy üzerinden göz atabilir ve tırmık fiyatları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz!

1 Ürün var.

Toplam 1 üründen 1-1 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

Plastik Yaprak Toplama Tırmığı

Plastik Yaprak Toplama Tırmığı

Fiyat ₺14,90

Tırmık

Tırmık, toprağın işlenmeden önce temizlenip, düzenlenmesini sağlayan süpürge biçimindeki alettir. Uzun bir sapın ucunda bulunan dişlerden oluşur. Bu dişler yardımı ile yerde bulunan yaprak, bitki kökleri, saman gibi maddeleri kolayca toplamak mümkün olur. Tırmık çeşitleri genel olarak tarımda kullanılan aletlerdendir. Geleneksel tırmık modelleri demir veya ahşaptan yapılır. Bunun yanı sıra dikey çubukların yatay bir çubuğa sabitlenmesinden oluşur. Tırmıklar da zamanla gelişip sayıları artan aletlerdir. Tek tip tırmıklar geliştirilerek traktöre takılan tırmıklara kadar gelişmiştir. Tırmıklar uçlarındaki demirlerin yapılarına göre şekillenir ve isimlerini de bu şekillerden alırlar. Tırmık modelleri dişli, yaylı, döner ve diskli tırmıklar gibi farklı şekillerde üretilir. Bu aletler toprağı havalandırma ve ekimden önceki tohum yatağını oluşturmada kullanılırlar. Hafif ve orta ağırlık ve kalınlıktaki topraklarda kullanıma uygundurlar. İnsan gücü ile çalışan tırmıkların dışında bu aletler sallama yolu ile otları söker ve toprağı kaldırır. İnsan gücü ile çalışan basit el tırmıkları ise tırmığın dişlerinin sıklığına ve yapıldığı malzemenin dayanıklılığına göre farklılaşır. İnce uçlu tırmıklar yaprak toplama gibi alanlarda kullanılırken kalın yapıda olanlar toprağı insan gücü ile havalandırmaya yarar.

Tırmık Modelleri

Tırmık modelleri, el tırmıkları ve makine tırmıkları olmak üzere ikiye ayrılır. El tırmıkları ucunda bulunan dişlerin şekline ve gücüne göre ayrılır ve isimlendirilir. İnce uçlara sahip olan tırmıklar daha hafif şeyleri temizlemede kullanılır. Bunun yanı sıra kalın uçlu olan tırmıklar hafif toprakları bir dereceye kadar kaldırmaya yarar. İnsan gücü ile yapılabilecek olan toprak kaldırma işlemi sınırlı olduğundan ve çok iş gücü gerektirdiğinden makinelerden yardım alma yoluna gidilmiştir. Tırmık makinesini ise dört ana gruba ayırmak mümkündür. Bunlar, dişli, yaylı, döner ve diskli tırmıklardır. Dişli modeller adından anlaşılacağı üzere ucunda birçok diş bulunan modellerdir. Bu modeller toprağa küçük delikler açarak toprağın hava almasını sağlar. Bu modeller döner modeller ile birleştirilebilir. Buna da döner-dişli tırmık denir. Bu sayede dişler toprağı havalandırıcı delikler açarken döner model ise dişlerin dönmesini sağlayarak küçük miktarda toprak kalkmasını sağlar. Genel olarak tırmıklar toprağı havalandırmak için kullanılırlar. Bunun yanında ağır tırmık modelleri ise topraktan büyük parçalar kaldırarak taşımaya yarar.  Bu aletleri kullanabilmek için kullanılacak toprağın yapısını iyi tanımak lazımdır. Bilinçsiz toprak kaldırmaların sonucunda erozyon riski ortaya çıkabilir. Aynı zamanda toprak işleme yöntemlerini de iyi bilmek ya da bilen birine danışmak en doğrusu olacaktır. Toprak işleme bitkisel üretimde ilk aşamadır. Bu nedenle ilk aşamanın doğru bir şekilde yapılması zorunludur. Aksi takdirde alınan verim düşük olacaktır. Bunun yanı sıra her tırmık çeşidi her toprak tipine uyum sağlamaz. Örneğin; nemli topraklarda tırmık yardımı ile büyük parçalar kaldırmak toprağın nemini kaybetmesine neden olabilir. Diğer bir örnek olarak, tırmık kullanılan bir bölgede bütün bitkilerin kaldırılması erozyon riskini doğuracaktır. Diğer bir model olan disk tırmıklar ise toprağı düzenlemek için kullanılır denilebilir. Disklerin dönmesi ile kuru toprak parçaları ezilerek gevşemiş olur. Bu diskler düz bir açıda değillerdir. Her biri dönüş yönüne göre belirli hareket açısına sahiptir. Bu sayede kalın parçalara daha fazla güç uygulaması mümkün hale gelir. 

Tırmık Fiyatları

Tırmık fiyatları, kullanılacak olan tırmığın yapısına ve kullanım alanına göre değişiklik gösterir. El tırmığı fiyatları, tırmıkların uçlarının yapısına ve gerektirdiği iş gücüne göre sıralanır. Öte yandan makine tırmıkları da uçlarının yapısına ve kullanılacağı alana göre sıralanır. Örneğin; dişli tırmıklar ile disk tırmıkların yaptığı işler birbirinden farklıdır. Dişli tırmıklar daha küçük eylemlerde bulunurken disk tırmıklar büyük parçaları ezmek ile yükümlüdür. Bu gibi nedenlerle diskli tırmıklar hem kullanım gücü olarak hem de ayarlanması olarak dişli tırmıklara göre fazla emek gerektirir. Bu da fiyatlara etki eden bir unsurdur. Her toprakta kullanılabilecek olan basit tırmık modelleri de mevcuttur. Bunların kullanım alanı genel olduğu için fiyatları da genel olur. Diğer yanda, özel aletler gerektiren bazı topraklar vardır. Bu topraklara coğrafi gerekliliklerine göre alet seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir verim alınması olanaksız olur. Verimi yüksek olan tırmıklarda da fiyat farklılıklarını görebilirsiniz. Tırmıkların tasarımları ve taşıdığı özelliklerinin tümü fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. 

Tırmık Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Tırmık alırken tırmık fiyatına değil toprak yapısına dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak hangi tırmığın hangi alanda kullanıma uygun olduğunu bilmek gerekmektedir. Diğer yandan her tırmığın her bölge ve toprakta kullanımının mümkün olmadığını unutmamak gerekir. Kullanıcılar alacakları tırmığın kendi topraklarına uygun olduğunu teyit ettirdikten sonra alım işlemini gerçekleştirmelidir. Bunun dışında tırmıkların tek kullanım alanının olmadığını unutmamak gerekir. Ayrıca tırmıklar sadece toprağı havalandırmak için kullanılmaz. Bazı yabani otların kökleri oldukça kuvvetlidir. Tırmıklar bu yabani otları sökmek için de kullanılır. Öte yandan, kirli toprakların, sulak alanların arıtılması için de kullanılan tırmık seçenekleri mevcuttur. Kullanıcılar önce seçecekleri tırmık modelinin kendi işleri için uygun olduğuna karar vermelidir. Daha sonra tırmığın kullanımını öğrenmeli ya da kullanımını bilen bir kişiye devretmelidir. Aksi takdirde iş kazaları yaşanabilir. Sonuç olarak, makine tırmıkları gelişigüzel kullanıma uygun değildir ve tehlikelidir. Yapacağınız işe uygun olan tırmıkları alırken tüm bu detayları ve ürün özelliklerini göz önünde tutmanız gerekir.