200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Tohum

Filtreleme ölçütü

Fiyat

Fiyat

  • ₺4,00 - ₺6,00

Bahçe ve balkonunuzda yetiştirmek için aradığınız tohum çeşidini Sepetfy'da bulabilirsiniz. Sepetfy farkı ile dilediğiniz tohum çeşidini hemen satın alın!

87 adet ürün var.

Toplam 87 üründen 1-18 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

H-2274 Domates Tohumu (10 Gr.)

H-2274 Domates Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Falcon Domates Tohumu (10 Gr.)

Falcon Domates Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Rio Grande Bursa Domates...

Rio Grande Bursa Domates Tohumu Salçalık (10 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Cherry Domates Tohumu (2 Gr.)

Cherry Domates Tohumu (2 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Köy Domatesi Tohumu (2 Gr.)

Köy Domatesi Tohumu (2 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Pembe Domates Tohumu (2 Gr.)

Pembe Domates Tohumu (2 Gr.)

Fiyat ₺5,90
Kandil Dolma Biber Tohumu...

Kandil Dolma Biber Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Köy Biberi Tohumu...

Köy Biberi Tohumu (Üçburun-Mazamort) (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Yalova Çarliston Biber...

Yalova Çarliston Biber Tohumu (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Demre Sivri Biber Tohumu (5...

Demre Sivri Biber Tohumu (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Salçalık Yağlık Kapya Biber...

Salçalık Yağlık Kapya Biber Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Acı Kıl Biber Tohumu (5 Gr.)

Acı Kıl Biber Tohumu (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Tatlı Kıl Biber Tohumu (5 Gr.)

Tatlı Kıl Biber Tohumu (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Çorbacı Sarı Sivri Biber...

Çorbacı Sarı Sivri Biber Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Dolmalık Wonder California...

Dolmalık Wonder California Biber Tohumu (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Cin Biberi Tohumu Acı Biber...

Cin Biberi Tohumu Acı Biber Turşuluk (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Sarı Topak Süs Biberi Acı...

Sarı Topak Süs Biberi Acı Biber Tohumu Turşuluk (5 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Aydın Siyah Patlıcan Tohumu...

Aydın Siyah Patlıcan Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺4,90

Tohum

Bitki döllendikten sonra oluşan küçük taneciğe tohum denir. İlk bakışta hiçbir işlevi yokmuş gibi görünse de yeni bitkinin oluşması için önemli olan tohum çoğunlukla zarla çevrili ve zarla çevrili yapıdadır. Bitki tohumu üç kısımdan oluşur. En dış kısımda tohum kabuğu bulunur. Tohum kabuğundan sonra sırasıyla besin dokusu en içte ise embriyo bulunur. Embriyo temel yaşamsal faaliyetlerini düşük seviyede gerçekleştirdiği için tohumların hava almayacak şekilde saklamak oldukça yanlış bir uygulama olduğu için bu uygulamadan kaçınmak gerekir. Yaşamın devam etmesi için önemli olan tohumların meyve vermesi için tozlaşma ve döllenmenin oluşması gereklidir. Tozlaşma bitkideki polenin çiçeğin dişi üreme organının üzerine gelmesi ile oluşur. Burada tohumun çimlenmesi gerekir. Tohum çimlendirme işlemini siz yapacaksanız öncelikle tohumunuzun boş veya çürük olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmek için yapmanız gereken çimlendireceğiniz tohumları suya koyup birkaç saat beklemektir. Eğer tohumlar dibe çöküyorsa dolu ve kalitelidir, çimlendirme işleminde dibe çöken tohumları kullanmanız gerekir. Çünkü su yüzeyinde kalan tohumlar ya çürük ya da boş olacağı için çimlendirme işlemi işe yaramayacaktır.     

Tohum Seçenekleri

Hem çiftçilik yapanların hem de evinde çiçek bakımı yapanların olmazsa olmaz ürünü olan tohum bitkinin yetişmesi, çiçek açıp meyve vermesi için ilk adımdır. Tohumun uyku halinden çıkıp çimlenmesi ve meyve haline gelebilmesi için üç şartı sağlamanız gerekir. Bunlar: uygun sıcaklık, yeterli nem ve yeterli oksijendir. Bu üç şart sağlandığında hem tarlanızda hem bahçenizde hem de saksınızda bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bilinen birçok tohum çeşitleri bulunur. Tohumlar özellik bakımından birbirine çoğunlukla benzerlik göstermesine rağmen gerek sertlik, gerek şekil gerekse boyut açısından farklılık gösterir. Çoğu bitki tohumu çeşit olarak iki ilk yaprak, gövde ve kökten oluşur. Bitkilerin büyük çoğunluğu çift yapraklı diye tabir edilen tohumlardan oluşurken sadece tek yapraktan oluşan tohum seçenekleri de mevcuttur. Otların büyük çoğunluğu, mısır, çavdar ve diğer tahıl türleri ile soğan tek yapraklı tohumlardan üretilir. Tohumlar türlerine göre bitkiye dönüşmek için uygun ortama ihtiyaç duyar. Bazı tohumlar her ortamda rahatça gelişim gösterirlerken bazılarının uygun neme, ısı derecesine ya da ışığa ihtiyacı vardır. Tohum türlerinden birisi olan çiçek tohumları daha çok ev veya bahçeyi güzelleştirmek için tercih edilir. Çiçeklerin de tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi yetişmesi için toprağı, havayı ve ışığı sevmesi gerekir. Mesela çavdar soğuk havada ve kurak toprakta dahi yetişen bir bitkiyken pirinç ya da mısır için daha sulak bir ortam gereklidir. Bu durum çiçek tohumları için de geçerlidir. Bazı çiçeklerin yetişmesi için karanlık bir ortam gerekirken siz onu cam kenarına güneş görsün diye koyarsanız en kaliteli tohum dahi olsa bitkide büyüme olmaz. Çiçek ekip evinizi ya da bahçenizi güzelleştirmek istiyorsanız buna emek vermeniz ve çiçek tohumunun seveceği ortamı bilmeniz gerekir. Ev ve bahçe güzelleştirmenin yanında uzun ömürlü olduğu için hediye olarak da sunulan tohum bitkileri bulundukları ortama estetik dışında canlılık ve ferahlık kattıkları için de tercih edilir. Mekana renk katıp güzel koku sağladıkları için çoğu kullanıcı tarafından tercih edilen tohum bitkilerini yetiştirmek için ortam kadar tohumun kalitesi de önemlidir.  

Tohum Fiyatları

Tohum bitkilerin yetişmesi için gerekli bir ürün olduğu için birçok tohum seçeneği bulunur. Tohum fiyatlarını etkileyen faktörlerden birisi de bu tohumların çeşididir. Örneğin; bahçe veya mekan güzelleştirmek için tercih edilen gül, karanfil ya da orkide gibi bitki tohumu fiyatlarıyla bahçeye ekmek için tercih edeceğiniz domates, biber ya da salatalık gibi yiyecek gıda maddesi tohumları ya da tarlaya ekmek için tercih edeceğiniz arpa, buğday, çavdar gibi tahıl tohumları eşit fiyattan satışa sunulmaz. Süsleme için tercih edilen bitki tohumlarının fiyatı diğerlerinden farklı olmasına rağmen onların fiyatı da tohuma göre değişir. Örneğin; gül ekmek için alacağınız tohumla orkide tohumunun fiyatı eşit değildir. Orkide nadir bir bitki olduğu için onun tohumu güle oranla daha farklı olur. Yine bitkinin türü aynı olsa da bazı özelliklerden dolayı tohum fiyatı değişebilir. Mesela renk fark etmeksizin tüm gül tohumları fiyat olarak aynı değildir.  Mesela kırmızı ya da beyaz gül ile gökkuşağı tohumu gülün fiyatı eşit değildir. Gökkuşağı gül tohumu paket içeriğinde de tane ile satılır. Yedi farklı renkli gül açan bu özel çiçeğin fiyatı nadirliği sebebiyle farklıdır. Tohum fiyatına etki eden bir diğer faktör gramaj ve markadır. Fakat burada da yine tohumun çeşidi fiyata etki eder.    

Tohum Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Tohum seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım özellikler bulunuyor. Öncelikle yetiştirmek istediğiniz bitkiyi ve yetişme ortamını bilip ona uygun tohum almakta fayda var. Böylece aldığınız tohum doğru şekilde büyüyebilir. Onay olmayan tohumlarda hastalık ve zararlı parazitlere rastlanacağı için kullanıcıların bu konuda bilinçlenmesi ve uygun yerlerden tohum alması gerekiyor. Bu durum süs bitkileri için olan çiçek tohumunda da risk göstermesine rağmen süs bitkilerinde durum tarladaki kadar vahim olmaz. Bunun dışında eğer bahçenizde domates yetiştirmek istiyorsanız tohum alırken yapmanız gereken domatesin çeşidine uygun tohum tercihi yapmak. Eğer bahçenizde yetiştirdiğiniz domateslerle kışlık salçanızı yetiştirmek istiyorsanız salçalık domates tohumu tercih edebilirsiniz. Eğer bahçenizde güzel bir köşe yaratmak ve bahçenizin çehresine daha estetik bir hava katmak istiyorsanız açelya tohumu seçip bahçenize ekebilirsiniz. Camınıza güzellik katmasının yanında yemeklere de tercih edebileceğiniz fesleğen sayesinde evinizde hoş bir koku sağlayabilirsiniz. Fesleğen sadece güzel kokusuyla evinizin havasını değiştirmez; yaz aylarında sivrisinek riskine karşı sizi koruyan doğal bir yöntem. Saksılık fesleğen tohumu seçerek evinize hem güzellik hem hoş koku getirirsiniz.