200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Kekik Tohumu
Kekik Tohumu
₺4,90
1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda

Kekik Tohumu

1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda
ÜRÜN BİLGİSİ

Çalı familyasından bir tür olan kekik, aromatik bitkiler arasında yer alır. Sıcak topraklarda yetişen tohumlar saksıda ve bahçede yetiştirilmeye uygundur. Killi, kumlu ve gübreli toprak tiplerin yüksek verim sağlayan kekik tohumunu ekmek için uygun dönem ilkbahar aylarıdır. Fazla su istemeyen tohumları geniş arazilerde yetiştirmek için küçük kaplarda filizlendirilir.

Stokta
₺4,90
Vergi dahil 1 - 3 iş günü

Kekik Tohumu 

Kekik aromatik bitkilerden biridir ve baharat ya da bitki çayı olarak mutfaklar yerini alır. Bu bitki her yerde kolayca yetiştirilebilir. Saksı, bahçe ve tarla gibi her alan yetişen bu bitki, farklı iklim koşullarına uyum sağlar. Bahçe ve balkonda kekik yetiştirmek için tohum ekimi yapılır. Kekik tohumlarının yapısı çok küçük olduğu için direkt ekimi tavsiye edilmez. Bu ürünün küçük kaplara ekilip filizlendirilmesi önerilir. Farklı çeşitleri bulunan kekik tohumu da çeşitlidir. Küçük yapılı olduğu için farklı gramajlarda paketlenen ürünler, her ihtiyacı karşılayan seçenekler sunar. Büyük ve küçük paketlerde satılan tohumlar, saksı ve bahçe ekimi için kullanılır. Yoğun kokulu bir bitki olan kekik çalı familyasının bir türüdür. 

 

Kekik Tohumu Çeşitleri  

Akdeniz Bölgesi’nde doğal olarak yetişen kekik, yoğun kokulu aromatik bitki çeşitleri arasında yer alır. Farklı çeşitleri olan kekik, farklı mevsim şartlarında yetiştirilebilir. Bahçe ve saksıda yetiştirmeye uygun olan kekik, baharat olarak sıklıkla kullanılır. Ayrıca, bitki çayı yapılan kekikleri tazeyken salatalarda da kullanılır. Sıcak iklimlere alışkın bu bitki don riski ortadan kaldığı zamanlarda dikilir. Genellikle, mayıs ve nisan aylarında fidelerin dikimi yapılır. Kekik tohumu küçük yapısı sebebiyle direkt toprağa ekilmez. Ekim öncesinde küçük kaplarda fide haline getirilir. Hoş kokusu ve tadıyla yemeklerde sık kullanılan bu bitkinin farklı çeşitleri vardır.  

  • Bilyalı kekik türü, İzmir ve Denizli yörelerinde doğal olarak yetişen cinstir. Baharat olarak kullanılan bu tür, yoğun aromaya sahiptir.  

  • Yabani kekik çeşidi ise dağlık arazilerde sıklıkla görülen cinsler arasında yer alır. Bitki çayı yapımında da kullanılan bu tür, hoş koku ve tada sahiptir. Ayrıca, bu tür sivri kekik olarak da bilinir.  

  • Dağ kekiği ise Hatay yöresinde zahter olarak adlandırılan türdür. Salatalarda sıklıkla kullanılan bu tür turşu ve soslarda da kullanılır.  

  • Her kekik çeşidi, saksı ve bahçede yetiştirmeye uygundur.  

  • Filizlendirilerek fide halindeki tohumları dikmek daha uygundur.  

  • Fideleri çok derin olmayan yaklaşık 5 cm’lik çukurlara dikilir.  

  • Tohumlar, sıcak toprakta yüksek verim sağlar. 

  • Killi, gübreli ve kumlu toprak tipleri kekik çeşidi ekimi için uygundur.  

 

Kekik Tohumu Fiyatları  

Yoğun kokulu bitki türlerinden biri olan kekik, gram ile satılır. Farklı gramajlardaki paketlerde satışa sunulan tohumların fiyatları ürün miktarına göre değişiklik gösterir. Balkon ve bahçede yetiştirilen kekiğin farklı çeşitleri vardır. Yaprak şekli ve sap kısımlarına göre birbirinden ayrılan kekik, taze ve kurutularak kullanılır. Saksıda kekik yetiştirmek için 5 ve 10 gramlık ürün çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Büyük alanlarda kekik yetiştirmek için ise kilogramlık tohum paketleri kullanılır. Fide haline getirilen tohumlar 5 cm’lik çukurlara dikilir. Tohum fiyatları miktarlarına göre değişir. Ayrıca, tohum cinsleri ve markaları da fiyatlandırmayı etkiler. Kullanıcılar bütçelerine göre farklı marka ve cins kekik tohumlarını tercih edebilir.  

 

Kekik Tohumu Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?   

Her alanda yetiştirilen kekik tohumu çeşitleri bitki yapılarına göre farklılık gösterir. Üç farklı türü bulunan kekik, tohumdan yetiştirilir. Saksı ve bahçede yetiştirmeye uygun olan kekik tohumlarını seçerken cinslerine dikkat edilmelidir. Dağ kekiği, zahter ve bilyalı kekik olarak ayrılan tohumlar arasından tercihinize uygun olanı seçebilirsiniz. Sıcak topraklarda yetişen bu tohumların yetişmesi için nisan ve mayıs ayları uygundur. Tohumlardan maksimum verim almak için dikim talimatlarına uyum sağlanmalıdır. Geniş arazilerde yüksek elde etmek için tohumlar, küçük kaplarda fide haline getirilir. Kesilerek hasat edilen kekik, kuru ve taze olarak kullanılır. Tohum tercihi yaparken markanın sertifika ve belgelerini inceleyerek, verimlilik hakkında fikir edinebilirsiniz. 

 

chat Yorumlar (6)
Değerlendirme
Sunagri
SPT-TOHUM117

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Maydonoz Tohumu (10 Gr.)

Maydonoz Tohumu (10 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Ekşi Ot Tohumu (Kuzu...

Ekşi Ot Tohumu (Kuzu Kulağı) (2 Gr.)

Fiyat ₺4,90
Nane Tohumu

Nane Tohumu

Fiyat ₺4,90