100 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Lavanta Çiçek Tohumu
Lavanta Çiçek Tohumu
₺4,90
1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda

Lavanta Çiçek Tohumu

1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda
ÜRÜN BİLGİSİ

Lavanta çiçeği tohumu, farklı alanlarda yetiştirmeye uygundur. Saksı, bahçe ve açık arazide yetiştirilen lavanta tohumu, killi ve kireçli topraklara uyum sağlar. Güneş ışığını seven bitkiler, çalımsı yapıdadır. Yaklaşık 60 cm’e kadar uzayan lavantalar, yaz aylarında çiçek açar. Kurutarak saklanabilen lavanta çiçeklerinden süs eşyası ve bitki çayları yapılır.

Stokta
₺4,90
Vergi dahil 1 - 3 iş günü

Lavanta Çiçek Tohumu

Akdeniz Bölgesi’ne özgü aromatik bitkilerden biri olan lavanta, çok yıllık bitkilerden biridir. Yarı çalımsı yapıya sahip lavanta, yoğun kokuya sahiptir. Yağ yapımında da kullanılan bu bitkiler, hoş kokusuyla ayırt edilir. Çeşitli esans ve bitki çayı yapımında lavanta bitkisi kullanılır. Ayrıca, bu bitkinin tohumları da hoş ve yoğun kokusu sebebiyle çeşitli süs eşyaları yapımında kullanılır. Lavanta tohumları saksı ve açık arazide yetiştirmeye uygundur. Nemlendirerek saksı ve bahçeye ekilen tohumlar için kızıl toprak gerekir. Ekim yapılmadan önce toprak gereksinimlerini karşılayarak, bitkinin sağlıklı yetişmesi sağlanır. Çok yıllık bir bitki olan lavanta, soğuklara karşı dayanıklıdır. Kozmetik, ilaç ve aroma terapi sektörlerinde kullanılan bu bitkiler hobi amaçlı balkon ve bahçede yetiştirilir.  

Lavanta Çiçek Tohumu Çeşitleri  

Aromatik çiçeklerden biri olan lavanta, farklı sektörlerde kullanılır. Kozmetik, ilaç ve aroma terapi alanlarında kullanılan lavanta çiçeği, mor rengi ve keskin kokusu ile ayırt edilir. Lavanta çiçek tohumu tane ile satılır. Bazı durumlarda tohum satışı gram ile de yapılabilir. Genellikle 1000 ya da 2000 tane tohum içeren paketlerde lavanta çiçekleri satılır. Kızıl ve killi topraklarda yetişen lavanta saksı toprağında da yetişir. Farklı çeşitleri olan lavanta çiçekleri temmuz ve ağustos aylarında açar.  

  • Mavi ve mor çiçekler açan bitki, soğuklara karşı dayanıklıdır.  

  • Daire şeklinde yetişen bitki yarı çalı formundadır.  

  • Düzenli kesme ve budama gerektirmeyen lavantanın bakımı kolaydır.  

  • Yaklaşık 30-60 cm boy uzunluğuna sahip çiçekler, saksıda da yetişebilir.  

  • Bodur ve sert yapısı sebebiyle lavantalar çit bitkisi olarak kullanılır. 

  • Bitki ve tohumların hoş kokusu ile tütsü ve aromaterapi yağları yapılır.    

  • Çok yıllık bitkilerden biri olan bu bitki, uzun yıllar çiçek açabilir.  

  • Açık tarladaki lavantaların çiçek açma dönemi yaz aylarında olur. Saksıda yetişen bitkilerin çiçek açma durumları güneş almasına ve gelişimine göre değişiklik gösterir.  

  • Güneş ışığı seven bitkiler, taşlık ve kayalık arazilerde iyi tutunur. Ayrıca, kireçli toprakta hızlı gelişir.  

  • Tohumları saksıda yetiştirmek için 30-40 cm genişlikteki saksılar kullanılır. Saksıda dağılmasını önlemek için küçük budamalar yapılabilir.

Lavanta Çiçek Tohumu Fiyatları  

Killi ve kireçli topraklarda yetişen lavanta, mor renkli çiçekleri ile ayırt edilir. Hoş kokusu sebebiyle birçok sektörde kullanılan bu çiçek, hobi amaçlı evde de yetiştirebilir. Saksı ve bahçede yetiştirmeye uygun olan çiçek tohumları, adetler halinde satılır. 1000 ve katları olarak paketlenen tohumlar, farklı fiyatlarla satışa sunulur. Lavanta tohumlarının fiyatları paketlerde yer alan tohum adedine göre değişir. Ayrıca, lavanta ırklarının özellikleri de fiyatlandırmayı etkiler. Soğuklara karşı dayanıklı lavanta türleri sık tercih edilen tohumlar arasında yer alır. Kullanıcılar bütçelerine göre farklı adetlerdeki tohumları tercih edebilir. Tohum miktarının belirlenmesinde bahçe ve saksı genişliği de etkili olur.  

 

Lavanta Çiçek Tohumu Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?  

Tane olarak satılan lavanta çiçeği tohumu, sonbahar ve ilkbahar aylarında ekilir. Saksı ve açık arazide yetişmeye uygun olan bu bitki çalımsı bir yapıdadır. Kireçli ve killi topraklarda iyi tutunan bu bitkiler, balkon ve terasta da yetişebilir. Saksı ve bahçe genişliğine göre farklı sayılarda lavanta tohumları tercih edilir. Soğuğa karşı dayanıklı lavanta cinslerinin tohumu, açık arazi ve sert iklim olan bölgeler için uygundur. Balkon ve saksıda da yetiştirmek için az miktardaki çiçek tohumları kullanılır. Çiçeklerin dengeli bir şekilde gelişmesi için tavsiye edilen ekim işlemleri ve gerekli toprak şartları sağlanmalıdır. Ayrıca, tohum cinslerine göre çiçeklerin verimliliği ve koku yoğunluğu değişiklik gösterir.  

 

chat Yorumlar (5)
Değerlendirme
Sunagri
SPT-TOHUM120

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Aster Çiçeği Tohumu

Aster Çiçeği Tohumu

Fiyat ₺4,90
Horoz İbiği Çiçek Tohumu

Horoz İbiği Çiçek Tohumu

Fiyat ₺4,90
Ayyıldız Çiçek Tohumu

Ayyıldız Çiçek Tohumu

Fiyat ₺4,90