200 ₺ ve Üzeri Tüm Siparişlerde Kargo Bedava!

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu
Mor Reyhan Fesleğen Tohumu
₺4,90
1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu

1 Saat 1 Dakika içinde sipariş ederseniz Bugün Kargoda
ÜRÜN BİLGİSİ

Keskin kokusu ve mor renkleri ile dikkat çeken reyhan, her yerde yetiştirilebilir. Mor reyhan tohumları saksı ve tarlada yetiştirmeye uygundur. Filizlendirilerek ekilen tohumlar, zengin besin maddesine sahip topraklarda maksimum verim sağlar. Kuraklık toleransı düşük olan mor fesleğen yetiştirilirken düzenli sulanması gerekir. 

Stokta
₺4,90
Vergi dahil 1 - 3 iş günü

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu 

Tek yıllık bitkilerden olan reyhan, keskin kokusuyla bilinir. Mor rengi ile hoş bir görünüme sahip bu bitki, ballıbabagiller familyasının üyesidir. Tek yıllık yetiştirilen reyhan tohumları genellikle sonbaharda ekilir. Bazı durumlarda ise ekim ilkbahar yıllarında yapılır. Nemli toprakta yetişen fesleğen saksıda ve bahçede yetiştirmeye uygundur. Çimlendirme tekniği ile ekilen bitki, kaliteli yapısı ile maksimum verim sağlar. Bitki cinsine göre farklı boylarda büyüyen bitkiler, yoğun ve keskin bir kokuya sahiptir. Bitki tohumları, farklı gramajlı paketlerde satışa sunulur. Küçük bahçe ve geniş saksılar için 5,10 ve 20 gramlık paketler tercih edilebilir. Paketlerin üzerinde tohumların yüzde 99’u çimlendiği belirtilir. Mor reyhanın maksimum performans göstermesi için yüksek besin değerine sahip topraklar tercih edilir. 

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu Çeşitleri  

Tıbbı ve aromatik bitki türlerinden olan mor reyhan, farklı ortamlarda da yetiştirilebilir. Ege ve Akdeniz yörelerinde sık sık yetişen bu bitki, diğer coğrafyalarda saksıda ve bahçede de yetiştirilebilir. Mor reyhan fesleğen tohumu gram ile satılır. Küçük yapısı sebebiyle tohumlar, farklı ağırlıklardaki paketlerde satılır. Mor renkli ve ince yapılı yapraklara sahip reyhan keskin kokusu ile tanınır. Salata ve yemeklerde kullanılan bu bitkinin yaprakları kurutularak saklanabilir.  

  • Tohumlar, saksı ve açık tarlalara ekilebilir. Açık tarlada ekim için tanelerin filizlendirilmesi tavsiye edilir.  

  • Mor reyhanın yetişmesi için yüksek besin değerine sahip toprak türleri tercih edilir. Saksı veya bahçede ekim yapılacak toprağın torf ve gübre gibi karışımlarla zenginleştirilmesi tavsiye edilir. 

  • Fesleğen tanelerin ekildiği toprağın gevşek ve yüksek drenajlı olması gerekir.   

  • Düzenli sulama isteyen reyhanın kuraklığa toleransı düşüktür. Sulama için sisleme sistemleri kullanılabilir. Saksıdaki bitki ve tohumlar sprey şişeler ile sulanabilir.   

  • Reyhanın kokusu diğer fesleğen çeşitlerinden daha yoğundur.  

  • Keskin kokusu ile dikkat çeken reyhan, çeşitli yemek ve soslarda kullanılır.  

  • Fesleğen olarak da bilinen reyhan mor rengi ile kolayca ayırt edilir.  

  • Mor fesleğen tohumları tek yıllıktır. Bu yüzden her yıl yeni ekim yapılması gerekir. 

  • Ekim işlemi genellikle sonbahar aylarında yapılır. Ancak erken ekim için ilkbahar ayları tercih edilir. 

 

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu Fiyatları  

Keskin kokusu ve mor renkli yaprakları ile tanınan reyhan, her yerde yetiştirilebilen bitki türleri arasında yer alır. Tek yıllık bir bitki olan mor saksı ve bahçede yetiştirmeye uygundur. Gramajlı paketlerde satılan fesleğen tohumlarının fiyatları, ürün miktarına göre değişir. Saksıda yetiştirmek için 5-10 gramlık reyhan tohumları uygundur. Geniş alanlar için kilogramlık paketler tercih edilir. Markalarda fiyatları etkileyen durumlar arasında yer alır. Nadir bulunan bitki çeşitlerinin fiyatları diğerlerine kıyasla farklıdır. Ekim yapacağınız alanın veya saksının genişliğine göre farklı gramajlara sahip ürünleri seçebilirsiniz. Farklı boy paketler arasından bütçelere uygun bir seçim kolayca yapılabilir.  

 

Mor Reyhan Fesleğen Tohumu Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?  

Aromatik bitki türlerinden olan reyhan, mor renkli yaprakları ile kolayca ayırt edilir. Genellikle yeşil ve mor renkli yapraklara sahip reyhan, fesleğene benzer. Tohum ırklarına göre reyhanların renkleri değişir. Bu ürünler, mor renkli yaprak veren bitkiler elde edilmesini sağlar. Gramlık paketlerde satılan tohumlar, saksıda yetiştirilmeye uygundur. Zengin besin değerine sahip topraklarda yetiştirilen bitkilerin türlerine göre verimlilik değerleri değişir. Seçim yaparken ürünlerin kalitesini ve verimliliğinin belirtildiği sertifika ve belgeleri inceleyebilirsiniz. Birçok markada bulunan sertifikalar, bitkilerin cinslerini ve özelliklerini belirtir. Mor reyhanı verimli ve sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için yetiştirici tavsiyelerine uyulmalıdır. 

chat Yorumlar (5)
Değerlendirme
Sunagri
SPT-TOHUM116

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hercai Menekşe Çiçek Tohumu

Hercai Menekşe Çiçek Tohumu

Fiyat ₺4,90
Yeşil Reyhan Fesleğen Tohumu

Yeşil Reyhan Fesleğen Tohumu

Fiyat ₺4,90
Lavanta Çiçek Tohumu

Lavanta Çiçek Tohumu

Fiyat ₺4,90